loader image

Genel Olarak Video Gözetim Sistemleri

Video gözetim sistemleri ana bileşeni güvenlik kamerası olan sistemlerdir. Amacı bir mülkü ya da bölgeyi canlı olarak gözlemek ve gerektiğinde bunu kayıt altına almaktır. Güvenlik tedbiri olarak sıklıkla kullanılan sistemler, bir işyeri ya da evin izlenerek kontrol altında tutulmasını sağlar. Video gözetim sisteminin bileşenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kameralar

  • Kablolu Ağ

  • Güç Kaynağı

  • Montaj Sistemi

  • Kaydedici ve Disk

  • Monitör

  • Kontrol Paneli

  • Hareket Sensörü

Bu bileşenlerde değişiklik olmakla birlikte video gözetim sistemleri genel hatlarıyla benzerlik göstermektedirler. Görüntü kalitesi, hafıza kapasitesi, kullanılan materyal, gece görüşü ve hareket sensörü gibi öğelere göre ise fiyatları ve fonksiyonları değişiklik göstermektedir.

Şirketler için kullanılan video izleme sitemlerde kamera sayısı daha fazladır. Daha geniş bir alan ya da birkaç katın gözetimi gerçekleştirileceği için çok sayıda kamera aynı sisteme entegre edilir ve ekranda bölünerek gösterilir. Evlerde kullanılan video gözetim sistemlerinde ise en fazla 3-4 kamera kullanılmaktadır. Bununla birlikte kayıt kapasiteleri de daha az kamera kullanıldığı için düşüktür. Bu da daha ulaşılabilir fiyatlara satıldıkları anlamına gelmektedir.

Normal kamera sistemlerinden farklarını ise bahçe, kapı veya kamera sisteminin yanına konularak görüntü ve ses aktarımı ile tanımlama imkânı sunması yani bir alan üzerinde bir göz gibi izleme yapılarak kontrol sağlanmasıdır. Şirketlerde giriş kapılarında gözetim kameraları bu nedenle sıklıkla kullanılır.

Video gözetim kameralarının bir diğer önemli özelliği ise alarm sistemleri ile senkronize çalışabilmeleridir. Gözetim kameralarında bulunan sensörlerin tespiti doğrultusunda alarm sistemi aktifleşir ve uyarı verir. Alarm sistemlerinin bir destekçisi olarak daha hızlı bildirim ve bunun doğrultusunda önlem olanağı sağlar. Günümüzde evler için geliştirilen akıllı sistemler ile de ilişik kurulabilir ve bir akıllı ev sisteminin parçası gibi işlev görebilirler. Yüz tanıma, ışık, hareket sensörü, otomatik açılan kapılar gibi akla gelebilecek birçok sistemle bağlantı şansı sunarlar. Tabi ki sistemlerin birleştirilmesi zorlayıcı bir iştir ve profesyonel kurulum ekiplerine ihtiyaç duyar. Bunun için firmamız Viyana ve Aşağı Avusturya’da profesyonel destek sağlamaktadır.

Video Gözetim Sistemlerinin Avusturya’daki Yasal Durumu

Video gözetim yani kamera ile bir bölgenin kayıt altına alınması belirli koşullar altında izin verilen bir husustur. Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği kapsamında düzenlenen bu husus, bireylerin haklarını orantısız bir şekilde ihlal etmeyecek şekilde video gözetim yasal durumu önermektedir. Özel mülk söz konusu olduğunda ise video ile kayıt altına alınan mekânın ötesine geçilmemelidir. İnsanların veya mülklerin korunması amacıyla kurulumu yapılan kameraların amacına uygun kullanımı gereklidir. Örneğin bir eve yerleştirilen güvenlik kamerasının komşunun evinin içini çekmemesi ve onun özel yaşama saygı hakkını ihlal etmemesi gerekir. Sonuç olarak video gözetim Avusturya’da yasaldır ve hukuka uygundur ancak bireylerin haklarının ihlal edilmesinin önlenmesi amacıyla sınırları çizilerek bir özgürlük alanı tanınmıştır.

Kablosuz Video Gözetim

Kablosuz video gözetim sistemleri, video gözetim sistemlerinin işlevlerini bir kablo bağlantısı olmadan gerçekleştiren sistemlerdir. Bunu genellikle Wi-Fi ağları üzerinden gerçekleştirirler ve kameraların kaydettiği görüntüler bu ağ üzerinden aktarılır. Daha yeni bir teknoloji olması sebebiyle daha kaliteli ve işlevsel oldukları düşünülmekle beraber durum pek böyle değildir. Bu sistemler kabloların ortaya çıkardığı görüntü kirliliğinin önüne geçmekle beraber birçok problemi de beraberinde getirmektedirler. Bunlardan biri internet bağlantısında sorun oluştuğunda görüntü aktarımının gerçekleştirilememesidir. Bu yalnızca internetin kesildiği durumlarda da değil DNS sunucuları arasındaki uyuşmazlıklar da kameranın aldığı kaydı aktarmasının önüne geçebilir. Bir diğer problem ise görüntü kalitesi hakkındadır. Wi-Fi teknolojisi her geçen gün daha da gelişse bile bant genişliği yüksek kaliteli görüntü aktarımı için halen yeterli değildir. Stabil bir görüntü kalitesi sunulamadığı gibi sistemin kurulduğu internet ağı üzerinde yoğun trafik oluşturmakta ve internet hızını yavaşlatmaktadırlar. Bunun gibi birçok farklı sebepten dolayı firma olarak kablosuz video gözetim sistemlerini önermiyoruz. Elbette tercih her zaman gözetim sistemi satın almak isteyen kişilerindir ancak birçok kişinin kablosuz sistemlerde problem yaşadığını bilerek bunu önermiyoruz.

Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği Kapsamında Video Gözetim

Genel veri koruma yönetmeliği (GDPR-General Data Protection Regulation) Avrupa Hukuku’na tabi olan vatandaşlar ve devletler (Örneğin: Video Gözetim Viyana) açısından verilerin korunması ve gizliliği üzerine düzenlemeler içeren bir yönetmeliktir. Yönetmelik esasında kişisel verileri kontrol altında tutan şirketlerin uyması gereken birtakım sınırlar çizme amacındadır ancak içeriğinde gerçek özel hukuk kişilerinin de dikkat etmesi gereken düzenlemeler mevcuttur. Ev ve işyerinde video gözetim sistemi kullanacak kişiler için ise dikkat edilmesi gereken husus kayıt altına alınan bölgenin mülk sınırları içerisinde kalmasıdır. Bir başkasının mülkü üzerinde gözlem yapılmamalıdır ancak görüntülerde kamuya ait bölgelerin arka plan olarak görünmesi sorun teşkil etmez. Video gözetim Aşağı Avusturya’da bu düzenlemelere tabidir ve bu kuralları uygulamalıdır.

Ev İçin Video Gözetim Sistemi

Video gözetim sistemleri denildiğinde birçok kişinin aklına bankaların ya da şirketlerin güvenlik odalarındaki çok sayıda monitörden oluşan sistemler gelmektedir. Bu sistemler video gözetim amacıyla kurulmuş sistemlerdir ancak video gözetim yalnızca bununla sınırlı değildir. Özel mülkler için de gözlem yapmak adına bu sistemlerin kurulumlarını gerçekleştirmeleri mümkündür. Evlerde kullanılan video gözetim sistemleri büyük bir çoğunlukla bahçenin izlenmesi, evde kimse yokken evin durumunun kontrol edilmesi gibi amaçlarla kullanılır. Gözetim sisteminin kullanım amacına ve mülkün özelliklerine göre sahip olması gereken özellikleri tespit edilmelidir. Özellikle bahçelerde kullanılmak üzere satın alınacak sistemlerde gece görüşü ve su geçirmezlik özelliklerinin bulunması tavsiye edilir. Bunun için kameraların çeşitleri ve özelliklerine dair bilgilere de sahip olmak gerekir.

Kameralar

Evlerde kullanıma uygun olan video gözetim sistemlerinin kamera türleri tak çalıştır, IP ve web kameralardır. Tak çalıştır kameralar bir evin ağına katılarak görüntü aktarımı sağlarlar. Elektrik ve Wi-Fi bağlantısı sağlandıktan sonra hemen kullanılabilirler ancak görüntü kalitesi ve stabilize konusunda çok iyi değillerdir. Web kameralar ise iç mekanlar için tasarlanan kameralardır ve su geçirmezlik ve gece görüşü gibi özellikleri olmadığı için mülkün her bölgesinde kullanılamazlar. IP kameralar bu üç tür arasından en işlevsel ve gözetim sistemlerine uygun olanlarıdır. Özelleştirme seçenekleri sunması ve ağa doğrudan bağlanarak veri aktarımı yapması ile yüksek kaliteli görüntü aktarımını stabil bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Yan Birimler

Bir video gözetim sisteminde diğer önemli birimlerden bazıları ise kontrol paneli, disk, kablo ağ ve güç kaynadığıdır. Çoğu kişi bir gözetimin sisteminde sadece kameralara odaklanır fakat bu esasında büyük bir yanlıştır. Kaliteli bir kamera video gözetim sisteminin diğer birimleri eşdeğer kalitede olmadığı zaman iyi bir performans vermez. Bu nedenle eviniz için bir gözetim sistemi satın alırken kablo ağının veri transfer kapasitesini, hafıza diskinin okuma ve yazma hızını, kontrol panelinin sunduğu ayar seçeneklerini ve güç kaynağının bütün bunları sağlayacak yeterli gücü verebilip vermediğini mutlaka kontrol edin.

Sonuç olarak video gözetin Viyana ya da video gözetim aşağı Avusturya için ürün ya da hizmet arayışında olan kişilere iyi araştırma yapmalarını ve satın aldıkları ürünler hakkında bilgi sahibi olarak en doğru seçimi kendilerinin yapmalarını tavsiye ediyoruz.